İtalya’da gündem Hakan Çalhanoğlu! ‘Giderse Inter biter’

Serie A’da bitime beş hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Inter, yirminci şampiyonluğunu elde etti. Milano ekibinin ikinci yıldızı armasına eklemesinden dolayı özel bir anlam ifade eden bu başarının ardından mavi-siyahlı ekibin taraftarları büyük bir sevinç yaşadı, kutlamalar sabaha kadar sürdü. 

İtalyan ekibinin saha içi lideri Hakan Çalhanoğlu’nun şampiyonluktaki payı büyüktü. Çizme’deki macerasına Milan’da başlayan yıldız futbolcu, ardından geçtiği aynı kentin diğer takımında kariyerinin ilk şampiyonluğunu yaşadı. Hakan takım olarak ulaştıkları mutlu sonun ardından, tıpkı taraftarlar gibi büyük bir mutluluk yaşadı. Soyunma odasında ve sonrasındaki kutlamalarda danslarıyla coşkusunu yaşayan otuz yaşındaki futbolcu, zaferin ardından verdiği röportajda eski takımına da göndermede bulundu.

Hatırlanacağı üzere iki takımın karşı karşıya geldiği karşılaşmada kırmızı-siyahlı ekibin taraftarları futbolcuyu yuhalamış, hakaretlerde bulunmuştu. O dönem bu olayın çok üzerine gitmeyen oyuncu, elde ettikleri büyük başarının ardından eski defterleri açtı. Türk futbolcu kısaca, eski takımının taraftarlarının kendisine karşı olan saygısızlıklarına yanıtı sahada verdiğini ifade ederek Milan’ı yenerek şampiyonluğa ulaşmalarının kendisi için bir ‘rövanş’ olduğunu dile getirdi.

İtalya sokaklarındaki şampiyonluk kutlamaları sırasında, Interli taraftarlarla konuşarak elde edilen zaferin kendileri için anlamını sordum. Hakan Çalhanoğlu ile ilgili düşüncelerinin yanı sıra, Türkiye ile İtalya’nın ortaklaşa düzenleyecekleri 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası hakkında yorumlarını aldım. Sicilya kökenli 19 yaşındaki Inter taraftarı Francesco ile olan sohbetimde genç futbolsever, sorularıma şu yanıtları verdi:  

– Napoli’den sonra şimdi de Inter şampiyon… Harika bir İtalya Ligi öyle değil mi?

“İtalya Ligi dünyanın en güzel ligi, biz de dünyanın en iyi takımıyız.”

– Hakan Çalhanoğlu için neler söylersin?

“Çok iyi bir oyuncu, Hakan Çalhanoğlu bizim idolümüz. Bence dünyanın en iyi futbolcusu.”

– Peki Hakan’ın takımdaki geleceği hakkında ne düşünüyorsun? 

“Hakan Inter’de bizimle kalacak, başka türlüsünü düşünemiyorum.” 

– Hakan’ın takımdaki rolü nedir? 

“Dediğim gibi idolümüz olan bir oyuncu. Takımın oyun sisteminin temelinde o var.” 

– Bu durumda o zaman mutlaka takımda kalmasını istiyorsun… 

“Kesinlikle istiyorum, mutlaka kalması gerekiyor. Çalhanoğlu olmadan Inter olmaz.”

– Milan taraftarı Hakan Çalhanoğlu’na kızmış, tepki göstermişti. Onunla ilgili ne dersin?
 
“Milanlıların ne düşündüğünün bir kıymeti yok. Milan’ın canı cehenneme!”

“SIMEONE KÜÇÜK GUARDIOLA”

“Hakan Çalhanoğlu Milan’da da iyi oynuyordu ama bence kendisini bulduğu takım Inter oldu. Bu takım için çok şey ifade eden bir isim. Sahada başarıyla yaptığı bir çok kilit iş var. Barella ile orta sahada birbirini tamamlayan bir ikili oldular ve takımın en güçlü yanlarından birisi haline geldi orta bölge. Böylece Inter çok daha güçlü bir ekibe dönüştü.” 

“Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak kolay değil. Real Madrid, Manchester City bunlar gerçekten çok güçlü takımlar. Ben buna rağmen artık bu kulvarda daha tecrübeli bir hale geldiğimizi ve iyi işler yapabileceğimizi düşünüyorum. Bence takımda kalacak. Burada yaşadığı bunca başarıdan sonra kulüple de özdeşleşmiş bir oyuncu olarak takımdan ayrılacağını düşünemiyorum bile.”
 
“Teknik direktörümüz Simeone Inzaghi bence küçük Guardiola. Müthiş bir vizyonu var ve takımı maçlara çok iyi hazırlıyor.”

“İTALYA DA TÜRKİYE DE TEK BAŞINA DÜZENLEYEBİLİRDİ”

“Bence Inter’in bu şampiyonluğu iki açıdan önemliydi. Birincisi Inter kulübünün artık ikinci yıldızı takacak olması, ikincisi ise Milan’ı derbide yendiği maçın ardından şampiyonluğunu ilan etmiş olması.” 

“Hakan Çalhanoğlu Milan’dan Inter’e gelerek çok doğru bir tercihte bulundu. Burada yaptığı işler de onun bu tercihinin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. Görüyorsunuz işte burada kendi mevkisinde dünyanın en iyi futbolcularından birisine dönüştü. Hakan bence müthiş bir oyuncu. Milan taraftarı kendisine karşı olan davranışlarıyla büyük bir haksızlık yaptı. Ancak Hakan buna karşın beyefendi duruşundan taviz vermedi, saha içinde ve dışında sakinliğini korudu. Umarım gelecek sezon ve sonraki yıllarda da Hakan hep Inter’de kalacak.” 

“İtalya ve Türkiye’nin Avrupa Futbol Şampiyonası’na ortak ev sahipliği yapmaları bence çok doğru bir karar değildi. İki ülkenin birbirlerine olan mesafesinden dolayı bir kere lojistik olarak sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Aynı sebepten futbolcuların da sıkıntı yaşayabileceklerini zannediyorum. Her iki ülkenin de bu turnuvayı kendileri düzenleyebilecek potansiyeli var. Tek başına Türkiye ya da tek başına İtalya düzenlese daha iyi olurdu.”

“ÇOK ZEKİ OYUNCU”

“Hakan Çalhanoğlu çok zeki bir futbolcu. Taktik açıdan bence çok ileri seviyede, oyunu çok iyi okuyor. Takımın bu sezonki başarısında en önemli isimlerden bir tanesi bence oydu. Ben de diğer Inter taraftarları gibi kendisinin takımda kalmasını istiyorum. Milan ve Inter takımları arasında oyuncu transferleri olduğunda genellikle çirkin sözler edilir, hoş olmayan şeyler de yaşanır. Ancak bence Hakan burada sergilediği performansla artık Milan taraftarının da saygısını kazanmıştır diye düşünüyorum.” 

“Türkiye ile İtalya’nın birlikte düzenleyecekleri Avrupa Futbol Şampiyonası için daha uzun yıllar var ama ben iki ülkenin birlikte başarılı bir ev sahipliği gerçekleştirebileceklerini düşünüyorum. Şimdiden bunun dışında bir şey söylemek sadece polemik olur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir