İran’ın cumhurbaşkanı adayı Pezeşkiyan kadınların başörtü zorunluluğunu eleştirdi

AA

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından 28 Haziran’da seçim yapılması kararlaştırıldı.

Seçim sürecine giren ülkede 4’ü kadın olmak üzere 80 isim Cumhurbaşkanlığı için adaylık başvurusu yaptı.

Kadınların başörtü zorunluluğunu eleştirdi

İran’da cumhurbaşkanı seçiminin reformist adayı Mesud Pezeşkiyan, ülkedeki zorunlu başörtüsü uygulamasını ve başörtüsü konusunda kadınlara müdahaleyi eleştirdi.

Pezeşkiyan, başkent Tahran’daki kampanya merkezlerinden birinde düzenlenen “Mesud Pezeşkiyan’ı Destekleyen Kadınlar Konferansı”nda konuştu.

“Kadınların, mezheplerin ve etnik kökenlerin hakları benim için önemli”

Konuşmasında, “Hayatımda oy almak için hiçbir zaman yalan söylemedim ve hiçbir zaman yanlış slogan atmadım.” ifadelerini kullanan Pezeşkiyan, “Hakka ve adalete inanıyorum. Kadınların, mezheplerin ve etnik kökenlerin hakları benim için önemli. Kadın, erkek, Türk, Kürt, Beluci benim için fark etmez.” dedi.

“40 yıldır müdahalelerle başörtüsünü düzeltmeye çalışıyoruz fakat daha da kötüleştirmedik mi?”

Ülkede “Nur Planı” adı verilen ve zorunlu başörtüsü uygulamasıyla ilgili mevcut hükümetin programını eleştiren Pezeşkiyan, şunları söyledi:

“Nur Planı konusunda biz Türklerin bir sözü var. Bunun çevirisi de ‘karanlığa ışık diyorlar’ anlamına gelir. 40 yıldır müdahalelerle başörtüsünü düzeltmeye çalışıyoruz fakat daha da kötüleştirmedik mi? Bu plan bizi karanlığa doğru çeker.”

Çok sayıda kadın konferansa katılım sağladı

Konferansa, eski kadın Cumhurbaşkanı Yardımcıları Masume Ebtekar ve Şehindoht Mollaverdi ile eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı Fatma Haşimi ve çok sayıda kadın katıldı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir